Historia

Dobrym zwyczajem działaczy sportowych Poznania było organizowanie w okresie Międzynarodowych Targów Poznańskich licznych, ciekawych imprez. W ten sposób liczni goście targowi mogli po obejrzeniu ekspozycji targowych znaleźć chwilę wytchnienia na trybunach obiektów sportowych.

Pod koniec lat pięćdziesiątych w czerwcu w Poznaniu odbywały się imprezy tenisowe, żeglarskie, motorowodne, balonowe i kolarskie. Poznańscy brydżyści nie chcieli być gorsi i 25 maja 1960 r. w "Gazecie Poznańskiej" ukazało się następujące ogłoszenie:

Włączając się do imprez sportowych organizowanych z okazji MTP, ZO PZBS w Poznaniu, organizuje w dniu 26 czerwca br. Ogólnopolski Turniej Par w obsadzie międzynarodowej o Puchar Dyrekcji MTP. Zachęcamy do udziału w tej niecodziennej imprezie wszystkich brydżystów. Na listę ofiarodawców nagród wpisały się:

  • Centrala Win Importowanych,
  • Spółdzielnia Zegarmistrzowska - Plac Wolności,
  • MHD - Artykuły Gospodarstwa Domowego,
  • Delikatesy.

Zgłoszenia przyjmuje sekretariat ZO PZBS w Poznaniu, Płac Wolności 5, Klub ZNP. Turniej odbędzie się w kawiarni Klubu H.Cegielski ul. Dzierżyńskiego 219, początek o 9.3o.

W przeddzień turnieju odbył się finał Mistrzostw Polski Par. Spowodowało to przyjazd do Poznania najlepszych polskich brydżystów. Zasada ta obowiązywała do 1963 r. Od następnego roku do programu turnieju włączono turniej teamów, a w 1968 r. turniej indywidualny.

Rosnąca frekwencja zmusiła organizatorów do szukania nowego, znacznie większego miejsca rozgrywek. W ten sposób turniej przeprowadził się do zabytkowych pomieszczeń Zamku - Pałacu Kultury. Jednak i ta lokalizacja po rekordowym 1984 r. (192 par) okazała się niewystarczająca. Organizatorzy zdecydowali się na najbardziej reprezentacyjny sportowy obiekt Poznania Halę Widowiskowo - Sportową "Arena", gwarantujący bardzo duży komfort gry.

Pod koniec lat osiemdziesiątych gwałtownie zaczęła maleć liczba uczestników, co spowodowało bardzo poważny deficyt finansowy i w konsekwencji odwołanie turnieju w 1988 r. oraz przeprowadzenie turnieju w 1990 r, w Gnieźnie.

Po krótkim regresie organizacyjnym od 1995 r. nasz turniej zaczął być przeprowadzany w nowych i przestronnych pomieszczeniach Centrum Kongresowego Instytutu Ochrony Roślin. Warunki gry ( sale gier, obsługa sędziowska, hotel, restauracja ) nie odbiegają od standardów obowiązujących na renomowanych turniejach we Francji czy Włoszech.

GŁÓWNY TURNIEJ PAR - OTP TARGOWY

1960 Ryszard MICHAELI - Jerzy WOŁOSEWICZ
1961 Mieczysław SIKORSKI - Sylwester TARASIUK
1962 Stanisław BITNER - Janusz C.NOWAK
1963 Tadeusz GAŁĄZKA - Jerzy STACHOWICZ
1964 Roman PETRI - Jerzy STACHOWICZ
1965 Jan JESKE - Jerzy MARCINIAK
1966 Edward BANASIŃSKI - Jacek NIEŻYCHOWSK1
1967 Grzegorz BAJKO - Konrad GAŁKA
1968 Stanisław BITNER - Krzysztof LISICKI
1969 Mieczysław GOCZEWSKI - Andrzej MAŁEK
1971 Andrzej MILDE - Krzysztof PUCIATYCKI
1971 Franciszek INDEKA - Stanisław WILAND
1972 Witold KAMIŃSKI - Aleksander SINICKI
1973 Dariusz BORYSOW - Piotr KALIŃSKI
1974 Tadeusz KACZANOWSKI - Henryk WOLNY
1975 Kazimierz AST - Mirosław BUBIŁEK
1976 Andrzej BEREZECKI - Andrzej JASZCZAK
1977 Alfred KAWECKI - Włodzimierz SKOWROŃSKI
1978 Janusz ŁUNIS - Cezary SZADKOWSKI
1979 Jerzy RYMWID - Jerzy TERLECKI
1980 Aleksander ŁABĘDZKI - Włodzimierz STARKOWSKI
1981 Alojzy FRONCEK - Jerzy MASŁOŃ
1982 Jerzy KOWALSKI - Andrzej MAJCHERCZAK
1983 Józef GRABINA - Krzysztof ZIELIŃSKI
19S4 Sylwester MŁYNARCZUK - Artur RUTKOWSKI
19S5 Karol FILIPOWICZ - Robert SEKULSKI
1986 Andrzej CHONIAWKO - Andrzej JELENIEWSKI
1987 Cezary BALICKI - Adam ŻMUDZIŃSKI
1989 Andrzej BONDAREWICZ - Gerard GODLEWSKI
1990 Wincenty GALCZAK - Marian STREP
1991 Paweł KOLWICZ - Robert STOLIŃSKI
1992 Tadeusz GALICA - Andrzej WĘGLARZ
1993 Paweł KOLWICZ - Aleksander NOWAKOWSKI
1994 Piotr BUSSE - Eugeniusz GRZYBEK
1995 Jerzy MŚCISZ - Marcin PĘDZIŃSKI
1996 Krzysztof JASSEM - Piotr TUSZYŃSKI
1997 Piotr KLIMACKI - Jerzy WIERZBIŃSKI
1998 Piotr BUSSE - Stanisław ZAKRZEWSKI
1999 Jacek MELCER - Marcin PĘDZIŃSKI
2000 Ireneusz JAROSZ - Leszek SZTYRAK
2001 Irena CHODOROWSKA - Jan CHODOROWSKI
2002 Cezary BURA - Jerzy RYMWID
2003 Rafał JAGNIEWSKI - Bogusław PAZUR
2004 Krzysztof CZUL - Krzysztof KUJAWA
2005 Piotr BUSSE - Eugeniusz GRZYBEK
2006 Ireneusz JAROSZ - Leszek KWIATKOWSKI
2007 Krzysztof CZUL - Janusz WESOŁOWSKI
2008 Bogusław GIERULSKI - Jerzy SKRZYPCZAK
2009 Adam WUJKÓW - Aleksander SKOP
2010 Bogusław GIERULSKI - Jerzy SKRZYPCZAK

TURNIEJ INDYWIDUALNY

1968 Jacek WĘDRYCHOWICZ
1969 Jan ZADROGA
1970 Ireneusz NOWAK
1971 Jerzy MARCINIAK
1972 Karol FILIPOWICZ
1973 Przemysław HAUSER
1974 Jerzy THIEM
1975 Zbigniew ANDRZEJEWSKI
1976 Bogdan KULIŃSKI
1977 Konrad OCHOCIŃSKI
1978 Wojciech CIEPLIŃSKI
1979 Jerzy PIETRZAK
1980 Andrzej HOLOWSKI
1981 Andrzej KOŃCZAK
1982 Ryszard JĘDRYCHOWSKI
1983 Mieczysław SZAFRANEK
1984 Andrzej BEDNARCZYK
1985 Gerard GODLEWSKI
1989 Barbara TOMIAK
1990 Apolinary MAKSIMKIEWICZ
1991 Jerzy KOWALSKI
1992 Jerzy NOWAK i Włodzimierz STARKOWSKI

TURNIEJ TEAMÓW

1964 Stanisław BITNER, Janusz C.NOWAK, Wiesław PISARSKI, Zdzisław TYSZKIEWICZ
1965 Tadeusz GALICA, Andrzej JÓRGA, Aleksander ŁABĘDZKI, Jerzy MARCINIAK
1966 Ryszard MALINOWSKI, Kazimierz OMERNIK, Henryk RUTKOWSKI, Janusz RYLSKI
1967 Tadeusz GAŁĄZKA, Jarosław KACZOROWSKI, Mirosław NAPIÓRKOWSKI, Mirosław RUDAWSKI
1968 Tadeusz OLBRACHT, Mieczysław SIKORSKI, Włodzimierz STOBIECKI, Kazimierz UJAZDOWSKI
  i Jerzy BARAŃSKI, Janusz JAKUBOWSKI, Zdzisław JASTRZĘBSKI, Maciej KUSZKOWSKI
1969 Stanisław BITNER, Jan JEŻOWSKI, Janusz PIETRUK, Janusz POŁEĆ
1970 Kazimierz AST, Mirosław BUBIŁEK, Augustyn KRUKAR, Kazimierz STANIÓW
1971 Jan CZAPLICKI, Jerzy KOSIŃSKI, Zbigniew MESTER, Sławomir SZYDŁOWSKI
1972 Aleksander JEZIORO, Marek KUDŁA, Aleksander ŁABĘDZKI, Andrzej MILDE
1973 Aleksander JEZIORO, Marek KUDŁA, Aleksander ŁABĘDZKI, Krzysztof PUCIATYCKI
1974 Aleksander ŁABĘDZKI, Andrzej MILDE, Ireneusz NOWAK, Krzysztof PUCIATYCKI
1975 Andrzej ŁEBKOWSKI, Tadeusz OLBRACHT, Andrzej RZONCA, Jerzy WIERZBIŃSKI
  i Jacek FIDLER, Henryk GRZĄDZIEL, Jerzy MICHAŁEK, Mirosław ROESLER
1976 Andrzej BEREZECK1, Andrzej JASZCZAK, Stanisław ZARĘBA, Antoni ZDZIENICKI
1977 Włodzimierz BUGAJSKI, Andrzej GDESZ, Andrzej JASZCZAK, Arkadiusz STĘPIŃSKI
1978 Adam RATYŃSKI, Jan ROMAŃSKI, Stanisław RUMIŃSKI, Krzysztof SOKOŁOWSKI
1979 Jerzy MŚCISZ, Władysław TOMASIAK, Lesław WÓJCICKI, Marek ZABOROWSKI
1980 Tadeusz GALICA, Aleksander ŁABĘDZKI, Włodzimierz STARKOWSKI, Marek SZUKAŁA
1981 Alojzy FRONCEK, Adam MAKOWIECKI, Jerzy MASŁOŃ, Ryszard SICZEK
1982 Tadeusz GALICA, Aleksander ŁABĘDZKI, Włodzimierz STARKOWSKI, Stanisław ZAKRZEWSKI
1983 Tadeusz GALICA, Jerzy MŚCISZ, Aleksander NOWAKOWSKI, Stanisław ZAKRZEWSKI
1984 Julian JURSKI, Jerzy KOWALSKI, Jerzy MISIÓRSKI, Andrzej MAJCHERCZAK
1985 Edward KACZMAREK, Maciej SOBIERALSKI, Włodzimierz STARKOWSKI, Kazimierz WĘCŁAWEK
1986 Edward KACZMAREK, Aleksander ŁABĘDZKI, Włodzimierz STARKOWSKI, Stanisław ZAKRZEWSKI
1987 Zbigniew CHOMICZ-BARA, Barbara GOTARD, Tomasz GOTARD, Jan LEWKOWICZ, Jacek POLETYŁO
1989 Maciej SOBIERALSKI, Włodzimierz STARKOWSKI, Kazimierz WĘCŁAWEK, Stanisław ZAKRZEWSKI
1990 Jan BORYCHOWSKI, Krzysztof BRUDKA, Włodzimierz KWIATKOWSKI, Marcin PĘDZIŃSKI
1991 Krzysztof JASSEM, Maciej SOBIERALSKI, Włodzimierz STARKOWSKI, Henryk WOLNY
1992 Krzysztof BRUDKA, Andrzej JELENIEWSKI, Włodzimierz STARKOWSKI, Stanisław ZAKRZEWSKI
1993 Krzysztof JASSEM, Włodzimierz STARKOWSKI, Kazimierz WĘCŁAWEK, Stanisław ZAKRZEWSKI
1994 Marek KUDŁA, Aleksander ŁABĘDZKI, Andrzej MILDE, Marek SZUKAŁA
1995 Michał DEMBIŃSKI, Tadeusz GALICA, Andrzej MILDE, Marek SZUKAŁA
1996 Krzysztof JASSEM, Piotr TUSZYŃSKI, Jerzy WIERZBIŃSKI, Stanisław ZAKRZEWSKI
1997 Michał DEMBIŃSKI, Aleksander NOWAKOWSKI, Marek SZUKAŁA, Kazimierz WĘCŁAWEK
1998 Andrzej BONDAREWICZ, Stanisław GOŁĘBIOWSKI, Wojciech OLAŃSKI, Włodzimierz STARKOWSKI
1999 Stanisław GOŁĘBIOWSKI, Karol MYKIETYN, Wojciech OLAŃSKI, Adam ŻMUDZIŃSKI
2000 Bartosz CHMURSKI, Stanisław GOŁĘBIOWSKI, Grzegorz GARDYNIK, Włodzimierz STARKOWSKI
2001 Krzysztof BRUDKA, Krzysztof JASSEM, Rafał JAGNIEWSKI, Bogusław PAZUR
2002 Jan BORYCHOWSKI, Stanisław JANIK, Jerzy POŚLEDNIK, Cezary SZADKOWSKI
2003 Jacek MELCER, Tomasz METELSKI, Marek WŁOSZCZUK, Marcin WOZNIAK
2005 Rafał JAGNIEWSKI, Grzegorz NARKIEWICZ, Bogusław PAZUR, Tomasz PILCH
2007 Andrzej JELENIEWSKI, Janusz KALIDA, Jeremi STĘPIŃSKI, Witold TURANT, Tomasz WINCIOREK
2008 Roman KIERZNOWSKI, Stefan KOWALCZYK, Ireneusz KOWALCZYK, Jan SUCHARKIEWICZ
2009 Jacek KALITA, Krzysztof KOTOROWICZ, Włodzimierz STARKOWSKI, Piotr TUSZYŃSKI
2010 Jan BETLEY, Aleksander KRYCH, Łukasz WITKOWSKI, Jakub WOJCIESZEK

TURNIEJ PAR

1984 Sylwester MŁYNARCZUK - Artur RUTKOWSKI
1985 Przemysław KRASIŃSKI - Ryszard LISEWSKI
1986 Michał DEMBIŃSKI - Aleksander SKOP
1987 Andrzej CHONIAWKO - Andrzej JELENIEWSKI
1989 Stanisław GOŁĘBIOWSKI - Wojciech OLAŃSKI
1990 Krzysztof BRUDKA - Włodzimierz KWIATKOWSKI
1991 Krzysztof JASSEM - Henryk WOLNY
1992 Krzysztof BRUDKA - Jerzy POŚLEDNIK
1993 Ireneusz NOWAK - Kazimierz WĘCŁAWEK (maksy)
  Przemysław HAUSER - Bogdan ŚWIĄTEK (impy)
1994 Marek KUDŁA - Andrzej MILDE
1995 Mirosław BUBIŁEK - Andrzej ŁAGOSZ
1996 Ewa RODZIEWICZ-BIELEWICZ - Olgierd RODZIEWICZ-BIELEWICZ
1997 Eugeniusz GRZYBEK - Aleksander NOWAKOWSKI i Zbigniew KUJAWSKI - Franciszek PIEPRZYK
1998 Ewa RODZIEWICZ - Olgierd RODZIEWICZ i Cezary KRZEMIŃSKI - Janusz SZUTOWICZ
1999 Aleksander NOWAKOWSKI - Kazimierz WĘCŁAWEK
2000 Stefan BERNAT - Włodzimierz RESZELSKI
2001 Leszek SIKORA - Ryszard HAMLING
2002 Przemysław HAUSER - Jerzy ROSZAK
2003 Aleksander NOWAKOWSKI - Kazimierz WĘCŁAWEK
2004 Aleksander NOWAKOWSKI - Krzysztof WOŚKOWIAK (maksy)
  Jacek TURCZYNOWICZ - Piotr TUSZYŃSKI (impy)
  Michał KANIKOWSKI - Krzysztof PUCIATYCKI (1. Memoriał Staszka Wybranowskiego)
2006 Adam KOZŁOWSKI - Michał LEWIŃSKI
  Małgorzata PASTERNAK - Zbigniew MĄCIOR (3. Memoriał Staszka Wybranowskiego)
2007 Marek BARYLEWSKI - Cezary KRZEMIŃSKI (4. Memoriał Staszka Wybranowskiego)
2008 Stefan KOWALCZYK - Jan SUCHARKIEWICZ (5. Memoriał Staszka Wybranowskiego)
2009 Jacek CIECHOMSKI - Sławomir OLECH (6. Memoriał Staszka Wybranowskiego)
2010 Michał NOWOSADZKI - Piotr WIANKOWSKI (7. Memoriał Staszka Wybranowskiego)

PUNKTACJA KONGRESOWA

1971 Aleksander JEZIORO
1972 Aleksander ŁABĘDZKI
1973 Marek KUDŁA
1974 Aleksander ŁABĘDZKI
1975 Kazimierz OMERNIK
1976 Andrzej JASZCZAK
1977 Andrzej GDESZ
1978 Adam RATYŃSKI
1979 Zbigniew SAMEK
1980 Aleksander ŁABĘDZKI
1981 Jerzy MASŁOŃ
1982 Józef PALUSIŃSKI
1983 Adam ŻMUDZIŃSKI
1984 Sylwester MŁYNARCZUK
1985 Mirosław SOROKA
1986 Adam ŻMUDZIŃSKI
1987 Andrzej CHONIAWKO i Marek GOŚCINIAK
1989 Stanisław GOŁĘBIOWSKI
1990 Marian STREP
1991 Krzysztof JASSEM
1992 Krzysztof BRUDKA
1993 Kazimierz WĘCŁAWEK
1994 Andrzej MILDE
1995 Jerzy MŚCISZ i Marcin PĘDZIŃSKI
1996 Krzysztof JASSEM i Piotr TUSZYŃSKI
1997 Tomasz METELSKI i Marek WŁOSZCZUK
1998 Piotr BUSSE
1999 Leszek SZTYRAK i Andrzej TWARDOWSKI
2000 Ireneusz JAROSZ i Leszek SZTYRAK
2001 Krzysztof JASSEM
2002 Marek SZUKAŁA i Piotr WALCZAK
2003 Tomasz METELSKI i Marcin WOZNIAK
2004 Rafał GARDZIELEWSKI i Jacek ZALEWSKI
2006 Ireneusz JAROSZ i Leszek KWIATKOWSKI
2007 Jeremi STĘPIŃSKI i Witold TURANT
2008 Rafał GARDZIELEWSKI i Paweł KOLWICZ
2009 Jacek KALITA
2010Sławomir HENCLIK i Kazimierz OMERNIK